KODUNE TREENINGKAVA
Näidis kodune treeningkava:
1. Võta puusadest laiem harkseis1.a. Lasku alla kükki ja soorita 10- 15 kordust, korda 2-3 seeriat. 1.b. Kükk külgvaates. Jälgi, et liigud puusadega taha ega tule liigselt kerekallutusse.
2.a. Õlatõsted. Harkseis, käed hantlitega kõvedatud.
2.b. Tõsta kõverdatud käsi kõrvale, korda 10-12 kordust, 2-3 seeriat 3.a. Kerekallutuses seljatõmbed
3.b. Kõverda käsi 10- 15 kordust, soorita 2-3 seeriat
4.a. Selili rinnalihased, käed kõverdatud.
4.b. Rinnalt surumine ehk siruta käsi ette, soorita 10-15 kordust, 2- 3 seeriat.
5.a. Selili kerepöörded kõhulihastele, vaheldumisi paremale ja vasakule 12-20 kordust, 2-3 seeriat.
Mõnusat harjutamist!
Treeni koos Kristiga kodus online- VAATA SIIA
Miks valida kodune treeningkava?
Treeningkavaga kodus treenimine on saanud hetkel eriti populaarseks, tulenevalt meie suurele pandeemiale ja eriolukordadele ning sellepärast ei ole võimalik treeninda erinevates spordiklubides.
See ei ole kindlasti ettekääne selleks, et trenni pole võimalik teha, sest tegelikkuses on sul kodus kõik vajalikud vahendid intensiivseks treeninguks juba olemas. Võimalik, et pead tegema ainult väikese investeeringu mõnda hantli või kummilinti ning sellega teema ilmselt piirdub.
Koduse treeningkava plussid
- Väiksem rahaline väljaminek - Juhul kui oled järjepidev treenija, on mõistlik osta koju vajaminevad vahendid. Kokkuvõttes tuleb selline investeering kõvasti odavam kui igakuine jõusaali klubikaart. Siiski on selline investeering kõige mõistlikum alles siis kui on reaalne soov järiepidevalt kodus trenni teha.
- Aeg - Kui sul on vajaminev treeningvarustus olemas siis oled sa täielikult oma aja kuningas. Sa ei sõlut jõusaali lahtioleku aegadest ning saad valida omale treeninguks endale sobiva aja. Lisaks, kuna inimese kõige väärtuslikum asi on aeg, ei kulu sul jõusaali sõidu peale absoluutselt aega. Sa ei pea istuma ummikutes ega sõltuma bussi aegadest.
- Koha valik - Kuna sul on olemas enda treening vahendid, saad valida endale ka koha kus sulle enim trenni meeldib teha. See tähendab seda, et saad väga vabalt minna õue ning nautida värsket õhku. Saad veel minna parki, metsa, oma enda aeda või näiteks randa. Sul on kaasaskanta jõusaal ning oled iseenda peremees.
Millega peaks kodus treenides arvestama?
Kodus treenimine on mõnus kuid siiski tuleb ette ka miinuseid mida tuleks kindlasti arvesse võtta. Seal ei ole midagi ülejõu käivat, vaid lihtsalt mõned punktid mis nõuavad natukene enesedistsipliini.
Trenn kodus tähendab enamasti seda, et pead trennid tegema üksinda. Mis viib omakorda selleni, et üksi treenimine nõuab rohkem enesedistsipliini. Tihti tekib tahtmist minna lihtsama vastupanu teed ning midagi vahele jätta. Kindlasti aitavad siinkohal kaasa treeneri innustavad kommentaarid ja toetav grupp.
Puudub võimalus spetsialistilt tagasisidet saada. Erinevates spordiklubides on võimalik võtta eratreenereid, kuid kodus see võimalus sul puudub. Juhul kui sa ei kutsu treenerit personaalselt enda juurde koju. Kuid siiski on olemas alternatiivsed võimalusi, et parandada oma tehnikat erinevate harjutuste sooritamisel. Võimalik on filmida oma harjutusi ning seejärel saata need personaaltreenerile tagasiside saamiseks. Samuti on hea võimalus online toimuv personaalne treening-ja toitumisnõustamine, kus pannakse paika sinu elustiilist, harjumustest ja vajadustest lähtuv toitumis- ja treeningkava.
Kodus on vähem ruumi. See küll sõltub sinu elamisest ja maja või korteri suurusest. Lisaks, nagu enne ka mainisin, on alati võimalik minna õue, parki, metsa või näiteks terrassile värskesse õhku treenima.
Kuidas koduste treeningutega alustada?
Treeningkava kodus järgimine on küll mugav, kuid siiski tuleb paika panna sammud läbi mille on terve protsess mõtestatud ning mis aitab reaalselt tulemusi saavutada! Lisaks aitab kindel plaan sul olla distsiplineeritum ning hoida täpselt oma rutiinist kinni, mis on kokkuvõttes väga oluline.
Alusta eesmärgiga
Esimese asjana mõtle kui palju trenni teha soovid ning mis on suures pildis sinu eesmärk. Kas soovid ennast toonuses hoida, rasva põletada, lihast kasvatada jne. Treeningkava koduseks jälgimiseks on vaja kindlaid eesmärke ning nendest tuleb kinni pidada.
Ilma eesmärkideta kannatab sinu rutiin ning trennid kipuvad vahele jääma. Eesmärgid aitavad sul hoida fookust ning tuletavad sulle pidevalt meelde miks sa üldse selle teekonna ette võtsid. Lisaks ilma eesmärkideta tulevad tulemused palju aeglasemalt.
Soovitatav on fookus suunata korraga ühele eesmärgile. Kui panna korraga mitu erinevat eesmärki, siis muutud ärevaks ja võid mingi aja pärast endas pettuda kuna kokkuvõttes pole sa mitte midagi saavutada suutnud.Kui tihti tuleks treenida?
See mitu korda nädalast kodust treeningkava järgida, sõltub täiesti sinu eesmärgist. Sellest sõltub sinu treeningute tihedust, pikkus ja olemus.
Kui sinu eesmärk on lihtsalt olla toonuses ja tervislik siis aitab täiesti 30 minutilisest lihtsast liigutamisest ja seda umbes 5 korda nädalas. Juhul kui eesmärk on võtta kaalust alla pead lihtsalt tarbima vähem kaloreid kui kulutad ning koduse treeningkava sellele vastavalt tegema ja nii lihtne see ongi. Lihase kasvatamise juures tuleb jällegi süüa rohkem ning toitumine peab olema kooskõlastatud treening plaaniga.
Üldiselt on soovitatav treenida vähemalt 4-5 korda nädalas, sest nii näed parimaid tulemusi. Nädalas vähemalt kaks puhkepäeva on olulised just sellepärast, et sinu keha saaks taastuda ja nii ei teki ületreenitust. Lisaks tuleb ära jagada erinevad lihasgrupid, et üks saaks puhata ja teine samal ajal töötada.
Koduse treeningkava olemasolu
Reaalselt tulemuste nägemiseks on vaja treeningplaani. Internet on küll erinevaid õppevideosi ja harjutusi täis, kuid üldjuhul ainult videotest ei piisa. Vaja on kindlat kava, kus on lihasgrupid päevade peale ära jaotatud. Nii on asi mõtestatud ning konkreetne. On olemas ka treeningkavasid kus on tegu kogu keha treeninguga.
Kui sa pole varem treenimisega kokku puutunud siis õnneks on olemas ka väga palju erinevaid koduseid treeningkavasid algajatele, mis aitavad sul laduda üldist füüsilist põhja millega edaspidi konkreetsemalt edasi minna.
Koduse treeningkava järgimine aitab sul ennetada ületreenimist ning ühtlasi aitab see vältida alatreenimist. Ilma kindla kavata kipuvad treeningud minema suvalistele päevadel, suvalisel ajal ehk teed trenni siis kui ise soovid või viitsid. Lisaks aitab kodune treeningkava sul hoida distsipliini, et kõik harjutused saaksid tehtud ning nii ei jää midagi vahele.
Rutiin
Üldjuhul on nii, et esimesed kaks nädalat on kõige raskemad ning seda just mentaalselt. Peale seda tekib sul rutiin ja tahtmine, keha on vaikselt treeningutega harjunud ning sa tunned, et tahad juba järgmist trenni teha.
Rutiinist kinni pidamine on väga oluline, sest kui seda rikkuda siis pärast fookusesse saamine on palju raskem ning tuleb hakata uuesti motivatsiooni otsima. Kui treeningust harjumust ei saa, siis see asi kaua ei kesta.
Millist varustust sul vaja läheb?
Kui sa pole varem koduste treenikavadega tegelenud siis ilmselt puudub sul ka vajaminev varustus. See ei tähenda seda, et sa ei saaks kodus koheselt efektiivselt trenni teha. Lihtsad asjad nagu hantlid ja kummilindid annavad lihtsalt mõned võimalused juurde.
Hantlid teevad koduse treeningu väga lihtsaks ja mugavaks ning kõige parem on see, et need ei võta absoluutselt ruumi. Soovitatav on osta hantlid kus saab vahetada kettaid ehk sättida raskust vastavalt vajadusele. Hantlitega on võimalik teha hästi palju erinevaid harjutusi mis muudab treeningkava koduseks jälgimiseks eriti mõnusaks. Hantlitega saad olla väga paindlik ning treenida väga palju erinevaid lihasgruppe.
Sangpomm ei ole küll kõige populaarsem, kuid siiski on tegu ühe väga hea vahendiga, mis annab treenikavale juurde paindlikkust. Harjutuste varieeruvus pole küll nii suur, kui hantlitel ja kummilindil. Kui sul on olemas hantlid siis pole sangpommi omamine nii tähtis, sest hantlid täidavad ka sangpommi ametit väga hästi.
Keharaskus on see mis käib sinuga alati kaasas ning seda ei saa sinult keegi ära võtta. Tegelikult saab praktiliselt kõik lihasgrupid läbi töötada ainult keharaskusega. Kui on soovi tegeleda lihase kasvatamisega, siis keharaskusest võib natuke vähe olla.
Kummilint on üks parimaid vahendeid kuna ta ei võta ruumi ning sellega saab treenida praktiliselt igal pool. Lindi saad panna lihtsalt taskusse ning endaga kaasa võtta kuhu iganes soovid. Lisaks saad lindiga teha erinevaid taastavaid harjutusi, juhul kui peaks tekkima mingi vigastus.
Kokkuvõte
Kuna võib juhtuda, et jõusaalis ja rühmatreeningutes käimine pole võimalik, siis treeningkava kodune järgimine võib olla elupäästja. See aitab sul olla heas füüsilises ja vaimses vormis ning viib sind kokkuvõttes parema tervise poole! Hea tujuga supervormi!
Kui tunned huvi, siis võta kindlasti ühendust, ning aitan sul koostada personaalse treeningkava vastavalt sinule ja olemasolevatele vahenditele sinu kodus. Kuna treenimine on kingitus ja investeering iseendasse, siis võta ühendust juba täna ning astume koos sammu tervema tuleviku poole!
Kodune treeningkava kui:
- oled beebiga kodus ja soovid taas treeningutega alustada, ent ei ole kindel mida ja kui palju teha
- sul on raske leida aega spordiklubis treenimiseks
- soovid teha harjutusi omas rütmis ja pikad kindla formaadiga treeningud ei sobi sulle