5 nippi, kuidas suvel heas vormis püsida ja nautida!
Kõige rohkem leian motivatsiooni sellest kui saan väljas päikese käes liikuda ja teadmisest, et kui pikk vahe jääb sisse, siis oi kui raske on jälle praktiliselt nullist alustada! Ma ei taha, et see juhtuks ja pealegi on enesetuinne pärast trenni ALATI värskem ja energiat on rohkem. Isegi kui olen väsinud ja üldse ei viitsi, siis lähen ikkagi ja see tasub end alati ära- liikumine paneb energia voolama.
Kas Sa teadsid, et piisab ainult kahest nädalast mitte trenni tegemisest ja juba on praktiliselt 50% jõust läinud?
Aga puhkama ja nautima peab! Igapäevaelus juhindun ise ja õpetan teistele, et elus võiks kõik olla tasakaalus, aga vahel on meil vaja kedagi, kes aitab seda tasakaalu leida või näeb meid kõrvalt- neutraalselt, ilma meie endi hinnangute ja kogemuseta.
Kas Sul võiks abi olla sellest, kui keegi vaatab üle Sinu toitumisharjumused ja annab nõu, mis trenni ja kui palju tegema peaksid? Kas oled mõelnud, et peaks tegema muudatusi oma elustiilis?
Minu poolt pakutav teenus treening- ja toitumisnõustamine lähtub Sinu elustiilist ja aitab samm-sammult liikuda tulemuste poole. Ka siis kui sa ei tee regulaarselt trenni ega jälgi igapäevaselt pingsalt oma toitumist on võimalik saavutada püsivaid tulemusi. Lihtne näide on siinkohal kasvõi harjumus juua (rohkem) vett.
Mõtted tekitavad emotsioone ja kogemused rikastavad. Mida rohkem on toredaid elamusi ja ilusaid mõtteid, seda ilusam on elu, seda parem on enesetunne. Tekita endale ise igapäevaselt neid häid emotsioone. Öeldakse, et terves kehas terve vaim ja pärast trenni ongi enesetunne ja mõtted kuidagi värskemad, aga kui meel on rõõmus ja mõtted positiivsed, siis tahad omakorda rohkem tegutseda ja ette võtta.
Viimasel ajal on mind eriti inspireerinud viie meele kontseptsioon- kuulmine, nägemine, haistmine, kompamine ja maitsmine ja see PÄRIS KOGEMUS läbi kõigi viie meele❤
· VAATA- mine loodusesse, parki, mere äärde, metsa ja imetle loodust enda ümber. Milliseid taimi sa näed, mis liiki puud seal kasvavad? Kas seal leidub põnevaid kive, ehitisi? Näe ilu enda ümber.
· KUULA- merekohinat, linnulaulu, rohutirtsude siristamist, mõnda head muusikapala
· NUUSUTA- millal Sa viimati metsas käisid ja mõnuga nuusutasid, kuidas mets lõhnab? Või otsisid viieõielist sireliõit ja olid lummatud nende lõhnast?
· MAITSE- metsmaasikad, jänesekapsas, allikavesi, kõik need suvised värsked maitsed!
· PUUDUTA- kallista rohkem – see annab energiat ja turvatunnet. Naised peaksid aeg-ajalt kõhuga vastu maapinda lesima ja maa energiat koguma, olete kuulnud ju väljendit Emake maa? Rannas liiva peal on seda eriti mõnus teha!
Tekita endale neid toredaid elamusi ja ole kohal igas ilusas hetkes.❤Järgnevalt 5 nippi, mis aitavad suvel heas vormis püsida.
1. Liigu palju värskes õhus. Võta seda kui mõnusat avastamist, mitte kui trenni. Mine matkama, avasta rattaga uusi kohti ja tegelikult võib olla sörkides väga põnev uusi paiku „läbi joosta“. Olenevalt tempost kulutad 1 h kõndides 200- 400 kcal ja kui iga päev teed umbes tunnise jalutuskäigu, siis nädala peale kokku teeb see umbes 1500 kulutatud kalorit. Selleks, et kaotada 1 kg rasva tuleb kulutada 7500 kcal, mis on küll 5 korda rohkem kui jalutamisega ära kulutad, aga samas aitab hoolitseda selle eest, et ei tuleks kaalu juurde. Jalutuskäikudeks ja matkamiseks ammuta inspiratsiooni RMK valikust https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/voimaluste-otsing
2. Joo vett. Vesi moodustab kaks kolmandikku kehamassist ja täiskasvanud inimese kehas on 40-50 liitrit vett. Teadusuuringutega on tõestatud, et kui inimene kaotab higistades 2% oma kaalust, kaotab ta ka 20% kehalistest võimetest - suurem kaalukaotus võib aga esile kutsuda juba tervisehäireid. Eriti just suvekuudel on oluline juua piisavalt vedelikke, et ei tekiks vedelikupuudust, Keskmine arvestuslik organismi veevajadus on 28–35 ml kilogrammi kehakaalu kohta. Näiteks 60 kg kaaluval inimesel on päevane veevajadus umbes 2,4 liitrit.
3. Tee kükke ja kätekõverdusi. Jah- nii lihtne see ongi! Kui sul ei ole aega ega tahtmist teha pikka trenni, siis tee lühikesi harjutuste „sutsakaid“. Näiteks kükid hambapesu ajal või kätekõverdused kui märkad jalutades tee kõrval pinki. See, et lihasmass ja lihastoonus vähenevad on fakt, aga neid protsesse saab pidurdada ja siin tulevad lihasharjutused appi. Kasu on ka sellest kui teed iga päev ainult10 kükki ja mõne kätekõverduse sest see on ikkagi rohkem kui mitte ühtegi.Kükk on selline funktsionaalne harjutus, mis kaasab korraga kogu alakeha lihased ja kätekõverdused mõjuvad sarnaselt ülakehale ja õlavöötmele. Kätekõverduste puhul soovitan eriti valida nö. tagatoengus varianti , kus peamiselt mõjutatakse õlavarre kolmpealihast ehk triitsepsit.
4. Pea piiri kastmetega. Suvega käivad kaasas mõnusad olemised ja grillipeod. Tihti tulevad aga ülemäärased kalorid toitudest, mida justkui ei pane tähelegi ja siin on üheks heaks näiteks kastmed. Alljärgnevalt näited 1 spl kastme kohta
· Barbeque kaste 18 kcal
· Salsakaste 5 kcal
· Hapukoor, R 20% 44 kcal
· Hapukoor, R 10% 24 kcal
· Majonees, R 65% 121 kcal
· Oliiviõli, külmpressitud / kuumpressitud 122 kcal
Päevane energiavajadus on naistel olenevalt aktiivsusest kuskil 2000-2400 kcal.Valem on lihtne- kui tarbid rohkem kui ära kulutad, siis võtad juurde ja kui kulutad rohkem kui tarbid, siis võtad alla. Selleks et kaalu säilitada peaks tarbimine ja kulutamine olema võrdne. Keskmiselt süüakse 3-4 korda päevas ja see tähendab, et ühe toidukorra kalorsus võiks olla vahemikus 300-700 kcal (põhitoidukorrad suuremad ja vahepalad väiksemad). Kaalu mõttes ei ole vahet, kas toit on tervislik või mitte- kõik mis on üle on üle. Ehk et järgmine kord kui valid toidu kõrvale kastet, siis tee teadlikum valik.
Üks kasulik ja tasuta veebileht oma toitumise jälgimiseks on https://tap.nutridata.ee/et/avaleht
5. Vali kergemaid ja lahjemaid alternatiive. Näiteks sea- ja loomaliha asemel linnuliha, kooreäätise asemel mahlajäätis jne. Kes vähem, kes rohkem, aga eks suvisel ajal tarbitakse ka alkoholi rohkem. Alljärgnevalt mõned näited jookide kalorsuse kohta, kogus on arvestatud 200 ml ehk umbes 1 klaasi kohta.
· Apelsinimahl 83 kcal
· Alkoholikokteil, džinn toonikuga, Gin & Tonic (suhe 1:3) 166 kcal
· Alkoholikokteil, rumm koolaga, Cuba Libre (suhe 1:2) 208 kcal
· Siider, kuiv, 4,7% alkoholisisaldusega 68 kcal
· Vein, valge, kuiv, 10,5% alkoholisisaldusega 133 kcal
· Vein, punane, 11% alkoholisisaldusega 137 kcal